STEM Showcase 2020 Winners

 Congratulations to all of our teachers and students who were recognized at the 2020 Secondary STEM Showcase held on January 23, 2020 at the Heyward Career and Technical Education Conference Center. 

 

 

Class Winners:

   
Teacher School  Award
High School Awards    
     
Mrs. Plasquita 2nd Block WJ Keenan High School 1st Place High School 
     
Middle School Awards    
     
Mrs. Aquino 12th Block WA Perry Middle School  1st Place 6th Grade
Mrs. Aquino  6th Block WA Perry Middle School  2nd Place 6th Grade
Mrs. Carlton B Block Crayton Middle School 3rd Place 6th Grade
     
Ms. Bennett 2nd Block Alcorn Middle School  1st Place 7th Grade
Mrs. Karaffa B Block Crayton Middle School 2nd Place 7th Grade
Mrs. Peddalagalla 12th Block WA Perry Middle School  3rd Place 7th Grade
     
Mrs. Peddalagalla 9th Block WA Perry Middle School  1st Place 8th Grade 
Mrs. Palmer 1st Block  Southeast Middle School  2nd Place 8th Grade
Ms. Spencer 9th Block  WA Perry Middle School  3rd Place 8th Grade
     

Individual and Small Group (3 students or less) Winners: 

 
Student(s) School  Award
High School Awards    
Alyssa Gillam Dreher High School  1st Place Individual High School 
Chloe Ann Cook Lower Richland High School 2nd Place Individual (Tie) High School 
Kelsey Sumter Lower Richland High School 2nd Place Individual (Tie) High School 
Jhurni Williams Lower Richland High School 3rd Place Individual (Tie) High School 
Hannah Jacobs Lower Richland High School 3rd Place Individual (Tie) High School 
     
Middle School Awards    
Jaxin Black WG Sanders Middle School 1st Place Individual 6th Grade
Leila Pregnell WG Sanders Middle School 2nd Place Individual 6th Grade
Jonathen Edgren WG Sanders Middle School 3rd Place Individual 6th Grade
     
Luke Schrader WG Sanders Middle School 1st Place Individual 7th Grade
Skyy Joyner St. Andrews Middle School 2nd Place Individual 7th Grade
Jolie Ann Cook Hopkins Middle School  3rd Place Individual 7th Grade
     
Sadie Broughton WG Sanders Middle School  1st Place Individual 8th Grade
Angela Stephenson & Patricia Nieto WG Sanders Middle School  2nd Place Small Group 8th Grade
Ahmad Faulk Hand Middle School  3rd Place Individual 8th Grade